Kartuş Dolumu Nedir Nasıl Yapılır ?

Kartuş Dolumu Nedir Nasıl Yapılır ?

Kartuş püskürtmeli yazıcılarda bulunan içerisindeki mürekkebi kağıda püskürten küçük kutulardır. İsminde de anlaşıldığı gibi içerisinde renkli yada siyah mürekkep mevcuttur. Renkli olanda 3 renk kırmızı sarı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Her rengin kendi mürekkebinden koymanız gerekmektedir. Siyah olan kartuşa ise sadece siyah renk koymalısınız. Kartuş dolumu çok basit gibi gözükse de aslında profesyonel anlamda bir takım cihazlara ihtiyaç vardır. Piyasada şırınga ile dolum yapan bir çok yer vardır.

Yapılan işlem oldukça ilkel ve sağlıksızdır. Bu işlem doğru olmamakla birlikte yazıcı içinde çok sağlıklı değildir. Bunun bir çok sakıncası vardır. Örnek verecek olursak yapılan bir hata ile kartuş içerisindeki mürekkep yazıcı içerisine akabilir. Etrafı kirletebilir hatta önemli bir belgeye zarar verebilir. Zira bu sektörde bu birçok kez yaşanmıştır.

Normal dolum

Toner dolumu keşke yukarıda anlatıldığı gibi kolay olsa diyeceksiniz. Ama bu kadar harika bir teknolojiye sahip olan lazer yazıcıların bu şekilde basit bir işlemle dolması size de biraz sakıncalı gelmedi mi. Gerçekten de lazer yazıcılar çok enteresan cihazlardır. Düşünün toner tozunu lazer ile ısıttığı kağıt üzerine yapıştırıp size çıktı olarak vermesi ne kadar güzel bir teknoloji. Kısaca toner dolumu oldukça profesyonellik isteyen hassas bir iştir. Kaliteli toner dolumları için kesinlikle kurumsal firmaları tercih ediniz. Delta toneri size kesinlikle tavsiye ederim.
Toner dolumundan sonra çıktı sayınızı test edin. Bu işlem çok zor değil. Kağıt topları 500 sayfadır. Ortalama bir toner dolumu ise bin beşyüz sayfa gitmesi gerekmektedir. Bu şekilde test edebilirsiniz yani her bir toner dolumundan sonra üç top kağıt tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra toner dolumundan sonra çıktı kalitenize bakabilirsiniz. Yani çıktıyı elinize alıp incelerseniz toner dolumu kalitesini görebilirsiniz. Yani sayfa ne kadar temiz ve yazılar ne kadar kaliteli ise o kadar kaliteli dolum yapılmış demektir.

 

Muadil tonerin bir farklı avantajı ise ekonomik olarak çok daha uygun olmasıdır. Aslında toner dolumu muadil tonere nispeten daha ekonomiktir. Ancak zaman zaman yedek tonere ihtiyaç duyarsınız bu gibi durumlarda size muadil toner tavsiye ederiz. Elbette ki boş tonerinize toner dolumu yapılabiliyorsa kesinlikle toner dolumunu tavsiye ederiz. Zira toner dolumu hem daha ekonomik hem de doğaya daha yararlıdır. Aslında düşünebilirsiniz sorunlu olan veya bozulan tonerler de muadil toner çözümü olabilir mi diye evet olabilir. Ama unutmamak gerek ki sorunlu tonerleri de tamir etmek pekala mümkündür. Muadil toner çözümleri bile çok gerekmezse kullanmamak gerekir. Size her açıdan daha avantajlı olan toner dolumudur.

Bu yazı Kartuş Dolumu, Muadil Toner, Samsung Toner Dolumu, Toner Dolumu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir