HANGİ YAZICIYI ALMALIYIM?

HANGİ YAZICIYI ALMALIYIM?

Ofis  ve evlerimizde kullandığımız yazıcılar hayatımızın vazgeçilmezi ve olmazsa olmazlarıdırlar. Acaba doğru makineyi doğru yerde mi kullanıyoruz?

Araştırmalara göre çoğu tüketici ihtiyacına dönük yanlış yazıcı almaktadır. Yazıcı almak için için elektronik markete giden tüketici nasıl kullanabileceğini araştırmadan ihtiyacına uygun olmayan yazıcılar almakta ve neticede birkaç ay sonra sorunlarla yüzleşmektedirler.

Peki nerede hangi yazıcı kullanılmalıdır? Hiç düşündük mü!

Yazıcılar Mürekkep Püskürtmeli ve Laser Yazıcılar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Mürekkep  Püskürtmeli Inkjet Yazıcılar genelde bir kartuş parasına satılmaktadırlar. Tüketici uygun fiyat cazibesine kapılarak evine işyerine bu yazıcıları almaktadır. Yazıcı ile birlikte gelen kartuşlar demodur yani içerisinde az mürekkep vardır ve hızla tükenir. Kısa bir süre sonra kartuş bitince yenilemek üzere markete giden tüketici acı hakikatle yüzleşmektedir. Çünkü kartuş fiyatı yazı fiyatıyla aynıdır. Evet sanki yazıcı alıyormuş gibi kartuşa para ödemektedir. Yapılan araştırmalara göre varılan sonuç,  uygun fiyat nedeniyle eve, ofisine alınan Mürekkep Püskürtmeli (Inkjet) Yazıcılar kartuş fiyatları nedeniyle neticede tüketiciye daha pahalı yansımaktadır.

Mürekkep  Püskürtmeli Inkjet Yazıcıların iyileri de yok değildir fakat bu tür yazıcıların fiyatları Lazer Yazıcılara yakındır.

Mürekkep  Püskürtmeli Inkjet Yazıcıların kartuşlarına dolum yapılabilir mi?

Evet.  Bir çok Mürekkep Püskürtmeli Yazıcıların Kartuş Dolumu yapılabilmektedir. Fakat kartuşlar teknolojisi gereği dolumlar da sürekli hata vermektedir. Ayrıca çok hızlı tükenen bu kartuşlar hiç beklenmedik anda işlerinizin yarım kalmasına sebep olmaktadırlar.  Ayrıca mürekkepli kartuşlar belli bir süre kullanılmadıkların da kurur ve özelliğini kaybederler.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar oldukça yavaştırlar. Dakikada alınan baskı sayısı Lazer Yazıcılara göre çok düşüktür.

Püskürtmeli Makinelere dışarıdan tank sistemi ile bağlanan mürekkepler bu işi bir nebze olsun hafifletmiş gibi gözükmektedir. Bazı yazıcılarda  kullanılabilen bu sistem bir çok makinede ilerleyen zaman diliminde Yazıcı Başlık (Kafalarında) arızaya sebep olmaktadır. Bu arızayı tamir etme ve yenileme işlemi de bir yazıcı fiyatına  eşdeğerdir.

Günümüzde Lazer Yazıcıların fiyatları makul seviyelere gelmiştir. Markalar zaman zaman kampanyalar yaparak özellikle Samsung, Canon tüketiciye uygun fiyatlı çözümler sunmaktadırlar.  http://www.deltatoner.com/toner-dolumu